بینی

 جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی)
عمل جراحی بینی یکی از اولین پروسیجرهای جراحی زیبائی و مکررترین عملی است که انجام می شود.جراحی بینی برای اصلاح دفرمیتی بینی ، برطرف کردن نقص ها و شکل دادن به استخوان و غضروف بینی انجام می شود.دلایل عمده برای جراحی بینی معمولا اصلاح زاویه ، کاهش سایز بینی و یا برداشتن قوز بینی می باشد. عمل رینوپلاستی زمانی انجام می شود که فرد به اواسط نوجوانی برسد و رشد بینی کامل شود.
قبل از جراحی:
قبل از جراحی تاریخچه پزشکی گرفته می شود و ازمایشات لازم انجام می شود.از بینی عکس گرفته می شود تا پزشک بینی را ارزیابی کرده و پروسیجر مناسب برای رسیدن نتیجه مورد نظر اتخاذ شود. مشکلات و خطرات ممکن توسط پزشک شرح داده می شود.قبل از جراحی داروهائی که حاوی اسپرین هستند برای احتمال افزایش خونریزی حذف و در صورت لزوم انتی بیوتیک تجویز می شود.
عمل جراحی بینی:
عمل در بیمارستان یا مرکز جراحی مجهز انجام می شود. این عمل تحت بیهوشی عمومی یابیحسی موضعی انجام می شود. داروهائی قبل از عمل برای کاهش اضطراب و آرام کردن تجویز می شود.این عمل براساس نوع اصلاحی که قرار است انجام شود صورت می گیرد.عمومی ترین کار کاهش سایز و شکل بینی،برداشتن قوز و اصلاح زاویه ان است.برش داخل بینی داده می شود و کار در سراسر برش ایجاد شده انجام می شود.جراح می تواند استخوان ، غضروف ، بافت نرم و قابل حرکت را از داخل بینی برش دهد و دوباره شکل دهد.برای اصلاح قوز بینی سوهان زده می شود.در افرادی که سایز نوک بینی انها خیلی بزرگ است ، غضروف برداشته می شود.همچنین زاویه بین بینی و لب بالا اصلاح می شود.در بعضی افراد در صورت لزوم مقداری بافت اضافه می شود.عمل 2- 1/ 5 ساعت یا بیشتر بسته به وسعت جراحی طول می کشد.
پس از عمل جراحی:
پس از عمل ، از اسپلیت برای نگهداری شکل جدید بینی استفاده می شود و معمولا طی یک هفته برداشته می شود.پدهای بینی که برای حفاظت دیواره بینی طی جراحی قرار می گرد که طی 2- 1 روز برداشته می شود.قبل از برداشتن پدها و حتی پس از برداشتن انها ممکن است احساس گرفتگی بینی وجود داشته باشد. جراح مشخص می کند چه زمانی می توانید دم و بازدم از طریق بینی انجام دهید.درد پس از جراحی کم تا متوسط است که با داروهای خوراکی کنترل می شود.کبودی اطراف چشم ها طی چند روز شروع به کاهش می کند و تغییر رنگ طی 3- 2 هفته از بین می رود.ورم بینی نیز به ارامی کم می شود،معمولا توصیه به استفاده کمپرس سرد و نگهداری سر در پوزیشن کمی سر به سمت بالا می شود. تا 4- 2 ماه ممکن است کمی تورم وجود داشته باشد.طی مرحله بهبودی مراقبت خوب برای حفاظت بینی از ضربه باید انجام شود.اگر از عینک استفاده می شده باید برای به حداقل رسیدن فشار روی بینی هماهنگ یا از لنز تماسی استفاده شود.همچنین اجتناب از ورزشهای قدرتی که فشار خون را افزایش می دهد تا چندین هفته صورت گیرد.جراح زمان از سر گیری فعالیت را مشخص می کند.مشکلات پس از عمل با مراقبت های خوب به حداقل مرسد.

دریافت فایل pdf